برگزاری جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی در ارومیه

 

وی بیان داشت: این جشنواره دارای دو بخش مسابقه با موضوع آثار ارسالی شامل شرح فضایل، مناقب، سیره و احوال حضرت امام رضا (ع) و بخش جنبی با محورهای شرح فضایل، مناقب و سیره حضرت رسول اکرم (ص) و حضرت فاطمه زهرا (س) و سال جهاد اقتصادی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی ادامه داد: شاعران در داخل کشور می توانند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره در ارومیه ارسال کرده و شاعران خارجی نیز آثار خود را به همراه تقاضای شرکت در جشنواره به رایزنی های فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران تحویل داده یا به دبیرخانه ارسال کنند.

حجت الاسلام کریمی با اشاره به اینکه شاعران داخلی و خارجی تا بیستم شهریور ماه سال جاری فرصت دارند آثار خود را صرفا به زبان ترکی آذری و با الفبای فارسی یا لاتین ارسال کنند، اظهار داشت: به آثار منتخب لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جوایزی نقدی اهدا می شود.

 

ارسال 230 اثر داخلی و خارجی به دبیرخانه جشنواره بین المللی شعر رضوی

این مسئول برگزاری نشستهای تخصصی در خصوص شعر مذهبی و کارگاههای آموزشی را از بخشهای جنبی این جشنواره دانست و گفت: تا کنون 200 اثر داخلی و 30 اثر خارجی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده که بر اساس پیش بینی های انجام شده این میزان به 350 اثر خواهد رسید.

وی عمده آثار ارسالی در بخش خارجی را مربوط به کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان، جمهوری خودمختار نخجوان و عراق دانست و افزود: امسال آثار منتخب پنج دوره قبلی جشنواره بین المللی با همکاری دبیرخانه این جشنواره چاپ می شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی همچنین از برپایی نمایشگاه از آثار نقاشی، حجمی و خوشنویسی همزمان با برگزاری این جشنواره بین المللی در محل مجتمع فرهنگی و هنری ارومیه خبر داد و بیان داشت: همچنین با توجه به وجود شعرای کرد زبان یکی از بخشهای جنبی این جشنواره بین المللی اشعار کردی در وصف اهل بیت(ع) بویژه امام رضا قرائت می شود.

حجت الاسلام کریمی در ادامه سخنان خود همچنین از برگزاری جشنواره بین المللی نامها و نشانه های رضوی برای اولین بار به همت کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان طی دهه کرامت خبر داد و اظهار داشت: همچنین در بیش از 150 مسجد دارای کانون فرهنگی و هنری در مناطق مختلف روستایی و شهری جشن میلاد امام رضا و تبیین جایگاه این همام برگزار می شود.

Mehrnews        ۱۳۹۰/۰۶/۰۸

هاردا قالدین, گلمدین - کجا ماندی که نیامدی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

هاردا قالدین, گلمدین    

سوسو گزدی بو ائل لری

تل تل دوزدوم من گول لری    

باخا باخا یولا لارا

اختاریرام سنی من            

شیرین سوزوم گلمدین

ایکی گوزوم گلمدین

کونول و ریپ سودیگیم یار

هارا گالدین گلمدین

ایلک باهار گلدی دورنالار گلدی

تکجه من گلیپ چیخمارین

هارا گالمیسان

سن سیز کونولوم اوی یاز اودلانا

تزگل قلبیم دوزمیر یار هجرانا

پ.ن: تصنیف ترکی

 

کجا ماندی که نیامدی

با اشتیاق از میان ایل‌ها گذر کرده

گل‌ها را به زیبایی چیدم

همین‌طور که به راه‌ها خیره شده‌ام

به دنبال تو می‌گردم

ای شیرین سخن نیامدی

ای چشمان من نیامدی

یار و دلداده عزیزم

کجا ماندی که نیامدی

اولین بهار آمذ ذرناها آمدند

فقط تو نیامدی

کجا مانده‌ای

بدون تو ای یار خانه دل در حال سوختن است

بدون تو ای یار قلبم طاقت هجران ندارد