بنای مدرسه هدایت

سر در ورودی ساختمان اصلی مدرسه با طاقهای هلالی شكل در دو جبهه با رعایت قرینه سازی به سالن اصلی متصل می شود . و نمای شمالی ساختمان با ایوان كم عمق با ستونها و قوسهای نیم برجسته مزین به آجرهای لعابدار فیروزه ای رنگ شده اند . پیشانی ایوان با كاشی های هفت رنگ تزئین شده كه متاسفانه اكثر آنها از بین رفته است و اندكی از آنها با نقش گل و بته باقی مانده است . تالار اصلی مدرسه در دو جبهه نمای شمالی و جنوبی دارای ارسی های عظیمی است كه با شیشه های رنگی تزئین شده است.

مرحوم حاج محمد صحت ایگدیر فوق لیسانس رشتهٔ دبیری‌ از دانشگاه تهران بانی‌ و بنیا نگذر دبیرستان هدایت بودند. این بنا‌در سال ۱۳۴۵ واحد مسکونی بود و یک سال بعد به همت مرحوم دبیرستان هدایت نام گرفت و یکی‌از بهترین مدارس زمان شد.

تا اینکه ده‌سال بعد درسال ۱۳۵۶ این مدرسه نو پایه به دو قسمت تبدیل شد. قسمت نوساز چند سالی ‌بعنوان مدرسه راهنمائی دخترانه و قسمت قدیمی آن بعنوان واحد مسکونی مورد استفاده قرار گرفت .

تا اینکه اوایل ۱۳۸۰ اداره میراث فرهنگی با بدست گرفتن این بنا ‌و مرمت و بازسازی آن بعنوان یادگاری از معماری قدیم در اختیار عموم قرار گرفت.

 قطعه فیلم :

 

 

                 

         Hedayat-old          

 

{google_map}37.551010,45.070510{/google_map}      

 

{edocs}/images/stories/Artikkel_pictures/hedayat-iranzamin-1382.pdf,600,600{/edocs}

{phocapdf}/images/stories/Artikkel_pictures/hedayat-iranzamin-1382.pdf{/phocapdf}

{google_docs}/images/stories/Artikkel_pictures/hedayat-iranzamin-1382.pdf{/google_docs}

 

دوشاب آذربايجان غربى ثبت ملى شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

دوشاب آذربايجان غربى ثبت ملى شد

 

جام جم آنلاين: معاون حفظ، احيا و ثبت آثار اداره کل ميراث فرهنگي آذربايجان‌غربي از ثبت فناوري تهيه دوشاب از آب انگور استان در فهرست آثار ملي و معنوي کشور خبر داد.
 

وحيد احمدي در گفتگو با مهر، با اشاره به اينکه فناوري تهيه دوشاب به همراه دو ميراث معنوي ديگر از استان آذربايجان‌غربي موفق به دريافت شماره ثبت براي ورود به فهرست ميراث ‌ملي کشور شدند، افزود: آذربايجان‌غربي در سومين همايش شوراي عالي سياست‌گذاري ثبت آثار شش پرونده را براي ثبت پيشنهاد داد که از اين تعداد سه پرونده ميراث معنوي براي ثبت در فهرست ميراث‌ ملي مورد تائيد قرار گرفتند.

وي ثبت ' فناوري تهيه دوشاب'، مراسم 'جشن انگور مسيحيان' و 'فنون و شيوه ‌هاي نمک گيري از درياچه اروميه' راسه ميراث معنوي استان عنون کرد که موفق به دريافت شماره ثبت شدند و بيان داشت: مراسم دوشاب ‌پزان به عنوان يکي از مراسمات رايج در آذربايجان‌غربي به هنگام برداشت محصول انگور بوده که در طول ساليان دراز، سينه به سينه منتقل شده و امروزه ميتوان شاهد اجراي اين مراسم در جاي ‌جاي استان

بود.

 

معاون حفظ، احيا و ثبت آثار اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان‌غربي اظهار داشت: دوشاب ‌پزان که در واقع مراسم تهيه شيره انگور است هرساله در اواسط شهريورماه به صورت گروهي در باغ ‌هاي انگور استان برگزار مي‌شود و از آيين‌هاي کهن استان به شمار مي‌رود.

احمدي با اشاره به ثبت 'جشن انگور مسيحيان' در فهرست آثار ملي و معنوي ايران، ادامه داد: قدمت اين جشن که هرسال در منطقه اروميه همراه با رقص و آوازهاي آذربايجاني برگزار مي‌‌شود به چندين هزار سال قبل باز مي ‌گردد.

وي با اشاره به اينکه اين جشن در اواخر شهريور ماه به هنگام آغاز برداشت انگور برگزار مي‌شود و آئين‌ها، سنت‌ها و رسم و رسوم مخصوص خود را دارد که همچنان پا برجا مانده است.

اين مسئول اظهار داشت: جشن انگور در بعضي از روستاها هم ‌زمان با رسيدن کامل انگور و برخي ديگر به هنگام چيدن و جمع ‌آوري انگور برگزار مي‌شود که به آن شانيدر يا انگور چيني مي‌ گفتند و آن را جشن مي‌ گرفتند.

به گفته احمدي در ايام قديم مردم اروميه با توجه به پايبند بودن به رسم و رسوم و آداب کهن و ديرين نياکان خود تا چند روز قبل از برگزاري مراسم عيد انگور از خوردن انگور خودداري مي‌کردند و با اين کار احترام و ارزش گذاشتن به نعمت‌هاي الهي و آداب رسوم گذشتگان خود را به نمايش مي‌گذاشتند.

معاون حفظ، احيا و ثبت ملي آثار اداره کل ميراث فرهنگي آذربايجان‌غربي همچنين ' فنون و شيوه ‌هاي نمک‌ گيري در درياچه اروميه را از ديگر اثر ثبت شده استان در فهرست ميراث ‌معنوي نام برد و گفت: اين مراسم نيز بيشتر در فصل گرم سال انجام مي‌ شود.