بازار ارومیه

تجاري - اجتماعي شرح گذشته و توصيف بنا : مجموعه بازار قديمي شامل واحدهاي مختلفي مي باشد از جمله مسجد جامع شهر در اين محدوده قرار گرفته كه بنائيست مربوط به قرن 6 ه. ق. ولي قديمي ترين بخشهاي باقيمانده محدوده بازار از دوره صفويه به بعد مي باشند , مخصوصا حمامهائي از دوره زنديه و قاجار باقي مانده كه نمايانگر ذوق معماري دوره هاي مختلف مي باشند. هر راسته و بخشي از اين مجموعه داراي فرم و شكل بندي خاص خود مي باشد.

 

وجود تيمچه ها , سراها , مسجد , حمامها , تماما دال بر آباداني و تحرك اين بخش از شهر در زماني نه چندان دور مي باشد از خصوصيات بارز اين مجموعه سادگي معماري آن است , با وجود تفاوتهائي كه از نظر فرم در طاقها و چشمه و گنبدهاي بازار مشاهده مي شود , هيچ نوع تنوعي از حيث تكنيك هنري مانند كاشيكاري , گچبري , سنگ كاري و دربهاي قديمي پركار چوبي در بازار ديده نمي شود , مصالح تمام راسته بازارها و چهارسوها از آجر انتخاب و اكثرا حتي فاقد اندود ساده گچ نيز مي باشن.

 

تنها تنوع مجموعه ذوق و سليقه معماران دوره هاي مختلف است كه هر كدام با انتخاب فرمي خاص از نظر شكل قوسها , اثري از خود به يادگار گذاشته اند.

گزارشات اجمالي مرمت و حفاظت بنا :


 ١) احيا طاق و گنبدهاي فروريخته سقف پوششي راسته هاي حلبي سازان - اجلال - مسگران - آقا رضي - چاقو سازان - سنگ تراشان – نقاشان.


٢) مرمت نماي آجري راسته


٣) مرمت و استحكام بخشي گنبدهاي آسيب ديده راسته عطاران و بزازان


٤) احيا گرمابه آخوند و بخشي از راسته بازار ميرزا حسين آقا كه در اثر بمباران هوائي دشمن تخريب گشته بود


٥) مرمت و احياي نماي داخلي تيمچه صدريه


٦) مرمت بخشي از نماي سراي حاج ابراهيم


٧) بازسازي و احياي جداره نماي بازار بر ميدان ولايت فقيه


٨) اجراي سردرهاي ورودي بازار در بر ميدان ولايت فقيه , ورودي راسته اجلال - ورودي راسته حلبي سازان - ورودي راسته عطاران , بلورفروشان و ورودي راسته حاج ابراهيم

ماخذ : ميراث فرهنگي استان آذربايجان غربي            

 

bazar-1

 

 

{google_map}37.550863,45.074067{/google_map}


 

دوشاب آذربايجان غربى ثبت ملى شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

دوشاب آذربايجان غربى ثبت ملى شد

 

جام جم آنلاين: معاون حفظ، احيا و ثبت آثار اداره کل ميراث فرهنگي آذربايجان‌غربي از ثبت فناوري تهيه دوشاب از آب انگور استان در فهرست آثار ملي و معنوي کشور خبر داد.
 

وحيد احمدي در گفتگو با مهر، با اشاره به اينکه فناوري تهيه دوشاب به همراه دو ميراث معنوي ديگر از استان آذربايجان‌غربي موفق به دريافت شماره ثبت براي ورود به فهرست ميراث ‌ملي کشور شدند، افزود: آذربايجان‌غربي در سومين همايش شوراي عالي سياست‌گذاري ثبت آثار شش پرونده را براي ثبت پيشنهاد داد که از اين تعداد سه پرونده ميراث معنوي براي ثبت در فهرست ميراث‌ ملي مورد تائيد قرار گرفتند.

وي ثبت ' فناوري تهيه دوشاب'، مراسم 'جشن انگور مسيحيان' و 'فنون و شيوه ‌هاي نمک گيري از درياچه اروميه' راسه ميراث معنوي استان عنون کرد که موفق به دريافت شماره ثبت شدند و بيان داشت: مراسم دوشاب ‌پزان به عنوان يکي از مراسمات رايج در آذربايجان‌غربي به هنگام برداشت محصول انگور بوده که در طول ساليان دراز، سينه به سينه منتقل شده و امروزه ميتوان شاهد اجراي اين مراسم در جاي ‌جاي استان

بود.

 

معاون حفظ، احيا و ثبت آثار اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان‌غربي اظهار داشت: دوشاب ‌پزان که در واقع مراسم تهيه شيره انگور است هرساله در اواسط شهريورماه به صورت گروهي در باغ ‌هاي انگور استان برگزار مي‌شود و از آيين‌هاي کهن استان به شمار مي‌رود.

احمدي با اشاره به ثبت 'جشن انگور مسيحيان' در فهرست آثار ملي و معنوي ايران، ادامه داد: قدمت اين جشن که هرسال در منطقه اروميه همراه با رقص و آوازهاي آذربايجاني برگزار مي‌‌شود به چندين هزار سال قبل باز مي ‌گردد.

وي با اشاره به اينکه اين جشن در اواخر شهريور ماه به هنگام آغاز برداشت انگور برگزار مي‌شود و آئين‌ها، سنت‌ها و رسم و رسوم مخصوص خود را دارد که همچنان پا برجا مانده است.

اين مسئول اظهار داشت: جشن انگور در بعضي از روستاها هم ‌زمان با رسيدن کامل انگور و برخي ديگر به هنگام چيدن و جمع ‌آوري انگور برگزار مي‌شود که به آن شانيدر يا انگور چيني مي‌ گفتند و آن را جشن مي‌ گرفتند.

به گفته احمدي در ايام قديم مردم اروميه با توجه به پايبند بودن به رسم و رسوم و آداب کهن و ديرين نياکان خود تا چند روز قبل از برگزاري مراسم عيد انگور از خوردن انگور خودداري مي‌کردند و با اين کار احترام و ارزش گذاشتن به نعمت‌هاي الهي و آداب رسوم گذشتگان خود را به نمايش مي‌گذاشتند.

معاون حفظ، احيا و ثبت ملي آثار اداره کل ميراث فرهنگي آذربايجان‌غربي همچنين ' فنون و شيوه ‌هاي نمک‌ گيري در درياچه اروميه را از ديگر اثر ثبت شده استان در فهرست ميراث ‌معنوي نام برد و گفت: اين مراسم نيز بيشتر در فصل گرم سال انجام مي‌ شود.