ميانگذر درياچه اروميه

 

پروژه در سه بخش اصلی پل ميانگذر، پل آبگذر و حفاظت و بهسازی خاكريز آغاز به كار نمود. انجام بی‌وقفه مراحل مهندسی، تدارك و ساخت پل ميانگذر برای برقراری عبور و مهندسی پل آبگذر و خاكريز تا تحويل و تأييد مهندسی تفصيلی، به منظور ايجاد مبانی مهندسی دقيق برای فعاليت‌های آتی موضوع پيمان پروژه بودند. در مرحله مهندسی نظارت عاليه و تحويل خدمات مراحل مطالعات، مهندسی پايه و تفصيلی و مهندسی ساخت انجام شده توس پيمانكار برعهده ايرمكو قرار گرفت كه بررسی و نهايی‌سازی مدارك توليدی توسط پيمانكار، با تجهيز گروه كارشناسی در ايران و دانمارك انجام می‌گردد. با تصويب مهندسی پايه پل ميانگذر، طرح پلی با عرشه فلزی- بتنی با دو مسير مجزای رفت و برگشت خودرو هر كدام با دو باند و مسير عبور راه‌آهن در بين دو مسير خودرو برای ادامه پروژه نهايی گرديد.

اين پل در دريا بر روی پايه‌هايی مستقر بر روی 18 كيسون قرار می‌گيرد كه با شمع‌های فولادي عمودی و مايل (جمعاً به طول 35 كيلومتر و وزن 12 هزار تن) به بستر درياچه متصل می‌شوند و دو انتهای آن نيز بر روی دو كوله بتنی كه بر روی شمع‌های فولادی بنا گرديده‌اند قرار می‌گيرد. عرض دهانه‌های ميانگذر 55، 70 و در دهانه ميانی 100 متر است. در مراحل تدارك و ساخت نيز نظارت بر فعاليت‌های پيمانكار با تجهيز گروه نظارت و راهبری در كارگاه پروژه و ايرمكو تهران انجام‌ می‌پذيرد تدارك قريب به 14هزار تن شمع فولادی، 12 هزار تن آرماتور ساده و ضدزنگ، 16هزار تن ورق فولادی با ضخامت‌های مختلف و بسياری اقلام ديگر عموماً با منشاء خارجی در مدت اجرای پروژه صورت گرفته است. كيسون‌هايی بتنی كه پايه‌های بتنی پل بر روی آن بنا می‌شوند در خشكی ساخته شده و پس از آب‌اندازی در محل خود با شمع‌های فولادی نصب می‌گردند.پس از پايان عمليات ساخت پايه‌ها، قطعات فولادی عرشه كه در اروميه و تبريز ساخته می‌شوند به كارگاه حمل شده و با استفاده از سيستم جكينگ بر روی ريل بر روی پايه ها نصب می‌شوند. قوس ميانی نيز بر روی بارج به ميان درياچه حمل شده و با جك‌های كابلی بر روی پايه‌های پل استقرار می‌يابند. در آخرين مرحله نيز عرشه بتن‌ريزی گرديده و با انجام عمليات تكميلی همچون آسفالت، نصب علايم و روشنايی پل آماده عبور خواهد شد.

 

خاک ریزی این میانگذر بعد از انقلاب ۱۳۵۷ شروع شد. حالا بعد از چندین سال از شروع احداث پل میانگذر گذشته و موفق شدند یک باند پل را در اوایل ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) برای وسایل نقلیه سبک و باند دوم در سال ۱۳۸۹  (۲۰۱۰) به بهره برداری برسانند.

 


كارفرما: وزارت راه و ترابری مجری طرح شهيد كلانتری خدمات:مشاور كارفرما نظارت بر عمليات ساخت مشخصات ميانگذر:

طول كل: 1744متر

عرض كل: 7 /26 متر

حداكثر ارتفاع از سطح درياچه: 12متر

تعداد دهانه‌های پل: 19

دهانه طول قوس ميانی: 100 متر

عرض پل: 27/5 متر دوره اجرا: 1381-1386

 

 

 

 

دولت کلانشهر ارومیه را پس گرفت

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

اروميه كلانشهر شد

به گزارش خبرگزاري فارس از اروميه، ابراهيم بازيان پيش از ظهر امروز در گفتگو با خبرنگاران در اروميه افزود: پس از مصوبه هيئت دولت در سفر دوم رئيس جمهور به گيلان در جلسه هيئت دولت بحث كلانشهر شدن برخي از شهرها از جمله اروميه، همدان، رشت و كرمانشاه كه مربوط به شهرهاي بالاي 500 هزار نفر جمعيت بود مطرح شد و مورد تصويب قرار گرفت. وي اضافه كرد: آيين‌نامه آن بايد توسط وزارت مسكن و شهرسازي تدوين و ابلاغ مي‌شد كه با تلاش و پيگيري‌هاي انجام گرفته و با تقليل مرز جمعيتي از يك ميليون به 500 هزار نفر در بحث كلانشهرها، اروميه نيز با جمعيتي بالغ بر 980 هزار نفر شامل اين مصوبه شد. بازيان اضافه كرد:

اين امر به عنوان يك اتفاق مهم سبب ايجاد ظرفيت در پاسداشت امر توسعه و توجه به زيرساخت‌ها در بهره‌مندي از منابع ملي و برنامه‌ريزي در راستاي تحقق اهداف برنامه پنج ساله توسعه و چشم‌انداز ايران 1404 موثر خواهد بود. شهردار اروميه با يادآوري اينكه اين اتفاق مهم مسئوليت مديران و مسئولان شهري را بيش از پيش بيشتر خواهد كرد، اذعان كرد:

براي تحقق اهداف فرابخشي لازم است توجه بيشتري به ظرفيت‌هاي فرهنگي، اقتصادي، سياسي و امنيتي داشته باشيم تا از داشتن شهري زيبا و برخوردار از بيشترين مولفه‌هاي زندگي بهره‌مند شويم. وي حمايت و رضايتمندي مردم را بزرگ‌ترين پشتوانه در شتاب‌بخشي به امر توسعه و عمران شهري عنوان و اظهار داشت: با بهره‌برداري از پروژه‌هاي كلان و فاخر در شش ماهه اول و دوم سال جاري رهاورد بهتر و شايسته‌تري براي شهر فراهم خواهد شد. شهردار اروميه ادامه داد:

با توجه به موقعيت فراملي شهر اروميه به عنوان مركز استان كه با سه كشور مهم منطقه نيز هم مرز است و ظرفيت‌هاي بي‌نظير فرهنگي، اجتماعي، كشاورزي و صنعتي را دارا بوده اين شهر مي‌تواند در هرم توسعه كشور جايگاه ويژه داشته و به عنوان مركز استان در سند توسعه برنامه پنج ساله كشور و سند چشم‌انداز توسعه كشور جايگاه رفيع داشته باشد كه لازم است مسئولان و نمايندگان استان براي تسهيل و رسيدن به جايگاه اين شهر در اسناد توسعه نهايت تلاش خود را انجام دهند. بازيان از تدوين اسناد توسعه اروميه در افق 1405، حمل و نقل و گردشگري در شهرداري اروميه خبر داد و افزود:

سند طرح جامع اروميه نيز مراحل تصويب خود را طي مي‌كند. شهردار اروميه در بخش ديگري از سخنان خود افزود: در سال جديد دو سازمان فرهنگي ـ ورزشي و بهسازي و زيباسازي محيط شهري به چارت سازماني شهرداري اروميه اضافه شده است. وي اين امر را در توجه بيش از پيش به مسايل فرهنگي و سيما و منظر شهري عنوان كرد و افزود: با تاسيس سازمان فرهنگي و ورزشي در آينده نزديك شاهد فعاليت‌هاي بي‌شماري در اين زمينه خواهيم بود. انتهاي پيام/‌ش10