مناقشه قره باغ

مناقشه قره باغ

 garabagh map


سلام به همشهریان و هموطنان عزیز.

بعد از شروع حمله ارتش جمهوری آذربایجان برای آزاد سازی مناطق اشغال شده قره باغ از طرف دولت ارمنستان بحث داغی در فضاهای مجازی ایران شروع شده و نظرات عجیب غریبی به چشم می خورد.

در رابطه با این موضوع انگار یک عده‌ای از هموطنان صورت مسئله را فراموش کرده و به حاشیه کشانده شدند.
اینجاست که باید به نکات لازم اشاره کرده و موضوع را کمی بیشتر روشن‌تر بکنیم.

در بین جمهوری های شوروی سابق تنها ارمنستان بود که بعد از فروپاشی شوروی و خلع قدرت با توپ و تفنگ مردم آذربایجان را در این مناطق با قتل عام بیرون کرده و اشغال کردند. بطوری که از طرف سازمان ملل و کشورهای جهان هم آشغال این اراضی آذربایجان از طرف ارمنستان تأیید و محکوم شد.

حال حدود ۳۰ سال از این دوران اشغال می گذرد و تمامی اقدام ها با خواهش و تمنا هم بجایی نرسید و ارمنستان خارج نشد بلکه بمرور از سایر نقاط ارمنستان مردم را به این منطقه انتقال دادند تا مقاومت نشان بدهند.

درست بعد از انقلاب و آشفتگی در ایران وقتی صدام حسین خاک وطن و سرزمین مان ایران حمله اراضی زیادی را اشغال کرد وظیفه تک تک ایرانی ها نبود که پا به پای هم اشغالگران را بیرون کردند؟

حال میگن که بیشتر مردم قره باغ ارمنی هستند. آیا این دلیل بر این می شود که از خاک وطن گذشت؟

ساده بگویم بیشتر هموطنان ما خوزستان عرب زبان هستند و حال اگر اینها قیام کنند که می خواهیم به خاک عراق بپیوندیم و انوقع قبول دارین که به عراق تحویل بدهیم؟

حالا در این قضیه هموطنان ترک آذری از روی احساسات برادری و هم قونی طرف داری از آزاد سازی قره باغ کرده‌اند، انتظار دارید طرفداری ارمنستان باشند؟

ای مردم آگاه باشید که در این فرصت عده ای فرصت طلب دنبال آشوب ، به هم زدن میان قومهای موجود در ایران هستند و جنگ داخلی بی اندازند و کلی شعارهای بی رطب و توهین امیز بر علیه همدیگر درست کرده و براه انداختند.

ما همه عاشق سرزمین پهن آور زیبا و تاریخی ایران هستیم. هیچ موقع دنبال تجزیه نیستیم و نخواهیم بود. کشور ما بزرگ و هر گوشه کنارش خلق های مختلف با آب و هوای مختلف زیبایی خود را دارد.

هزاران سال در کنار هم با صفا و صمیمیت زندگی کرده ایم. جوی درست شده تا درخواست حق و حقوق فرهنگی و زبان مادری بکنی زود برچسب تجزیه طلب و جدایی طلب .... بروی آدم می چسبانند.

فراموش نکنید که هر چه بلایی در طول ۲۰۰ سال اخیر کشیده ایم از روسیه بوده است. این روسیه بود که سرزمین ما را ب مرور زمان از قسمت شمال تکه پاره کرده و از ما جدا ساخت.

اگر از بزرگان خود آنهایی که بالای ۸۰ سال دارند همه شان از دوران « جلولوخ» بپرسید و در کتابها هم آمده که ارامنه ها به کمک و حمایت روس‌ها قسمت شمالی استان آذربایجان غربی ( اورمیه، سلماس، خوی، ماکو ...) اشغال کرده، به زن و بچه های مردم تجاوز و دار و ندارشان را غارت کردند که ترکیه عثمانی ما از دست آنها نجات داد.

در یک دوره دیگر باز هم روس ها کوردهای منطقه را مسلح کرده و با رهبری سیمتکو مردم شهر اورمیه و اطراف آن قتل عام و غارت کردند که توضیح بیشتر لازم نیست.

تنها راه حل اساسی برای حفظ آرامش و صلح در منطقه قفقاز که متشکل از خلق و قومهای مختلفی می باشد باید به خط و مرزهای بین الملی که در زمان تاسیس این کشورها تعیین شده احترام بگذارند و قبول کنند. در این صورت می توانند مابین هم فعالیت های تجاری، گردش گری راه انداخته و در صفا و صمیمیت زندگی کنند. حتی شرایط را مناسب کرده که مردم اگر تمایل به مهاجرت بین کشورهای موجود را داشته باشند.

زنده باد ایران
زنده باد مردم ایران

لهجه‌های ترکی آذربایجانی در ایران

لهجه‌های ترکی آذربایجانی در ایران:

۱- لهجه تبریز: این لهجه نزدیک به لهجه شهر شَکی، و تا حدی اوردوباد در جمهوری آذربایجان است و در تبریز و شهرهای کوچک و روستاهای اطراف آن رایج است، یکی از صحیح پ‌ترین لهجه‌های ترکی آذربایجانی است. اسکو، خسروشاه، توفارقان (آذرشهر) و روستاهای توابع آنها، روستاهای دامنه شمالی سهند و باسمینج، هئربی، بیرق، لیقوان، سپاراخان، خلتدوکان از جمله مناطقی هستند که لهجه آنها با کمی تفاوت تبریزی است.
در خود تبریز سه لهجه با اندکی تفاوت وجود دارد :
- محله‌‌های غرب تبریز مانند شنب غازان، حکم آباد، منجم، قره آغاج
- دوه چی، امیرخیز، لیل آباد، خطیب
- محله‌های شرق تبریز مانند ششگلان، باغمئشه، خیابان، مارالان و مناطق مرکزی

ادامه مطلب: لهجه‌های ترکی آذربایجانی در ایران

اقبال الدوله اورمی کیست ؟

 

اقبال الدوله اورمی کیست ؟

 

کمتر کسی از اهالی قدیمی شهر که از خیابان اقبال عبور نکند. من نیز قصد عبور از این خیابان را نمودم و وقتی از خیابان اقبال می گذشتم، به فکرفرو رفتم که این خیابان قدیمی به نام کیست که از خیابان مهاباد شروع و به مسجد اعظم ارومیه ختم می شود و اکنون این معبر در برنامه توسعه شهری قرار گرفته است.

  

به لابلای کتابهای تاریخ شهرمان فرو رفتم و او را پیدا نمودم . اقبال الدوله حاکم ارومیه در سالهای مقارن با سده پایانی قرن 12 قمری (1297 هجری- قمری ) بوده است .

ادامه مطلب: اقبال الدوله اورمی کیست ؟

انالار

 

تقدیم ائلیرم تمام آنالارا

 چاره سیز، خسته لرین، دردینه درمان آنادی


دفتر عشق و وفا، مشقینه پایان آنادی

 


سینه سی دشت بلا، آتش بحراندا یانار


سارالان یازگولی تک، تشنه باران آنادی

 


هر بلا درده دوزر، شرط محبتده اوزی


گر مصیبت داغ اولا، صبریده طوفان آنادی

 


عشق پروانه سی تک، شمع ائولاده گئنه


یاندیران بال و پرین، عاشق گریان آنادی

 


آی دئسون اوخشاری وار، اولدوزاچوخ بنزری وار

 
گونی خجلتده قویان، دُرّ بدخشان آنادی

اوکی هر صبحه کیمی، یاتمادی غمنن گئجه لر

 سنه لای لای اوخیان، بلبل نالان آنادی

شاهلیقن شیوه سی وار، مَسندی مین لشگری وار

 
تاج و تختسیز جاهانا، سرور و سالار آنادی.

تقدیم بوتون انالارا

 

 

ارسال از: رسول ( ۱۳۹۴)

 

 

 

 

چيلله گئجه ‌سي

 

 

 چيلله گئجه ‌سي

 

 چیلله گلدی قارینان

 قارپیزینان نارینان

ملت چالیپ اویناسین کامانجاینان تارینان

موبارک دی بو بایرام یولداشینان یارینان

 

 

chilla garpiz

 

سرت چیلله نین قارپیزی

دملی،قاینار یارپیزی

شاختاسی،قاری،بوزو

تؤکوب،ایچیب،ییه ریک

شنلیک ادیب، دیه ریک:

 

چیلله گلدی قاریله

آلما،حیوا،ناریله

سبد دولو باریله!

 

سیندراق قیش بوزونو

آغلاداق آغ گؤزونو

هر کس دسین سوزونو

 

قاردا گؤیدن النسین

داغ -داشا سره لنسین

پالتاری تزه لنسین

 

آغ پاپاق قویسون داغلار

گوموش دون گیسین باغلار.

 

 

چیلله گئجیز شادلیغینان

 

 

از : دکتر حمید

 

نوروز در ارومیه

نوروز در ارومیه

به اعتقاد پژوهشگران فرهنگ مردم، نوروز آئین خجسته ای است که از دیرباز تاکنون، ایرانیان را در هر نسلی، آئینی، مذهبی و از هر قومیتی، خارج از محدوده‌ زمان و مکان به هم پیوند می‌داده و می دهد و زمینه مشارکت را در پدیده های اجتماعی فراهم می کندبا رسیدن ماه اسفند مردم مناطق شهری

ادامه مطلب: نوروز در ارومیه

آذربايجان دا چيلله گئجه ‌سي - شب یلدا در آذربايجان

 

 

آذربايجان دا چيلله گئجه ‌سي ( شب یلدا در آذربايجان )

 

ارومیه

چيلله گئجه‌سيني اورميه‌لي لر جشن توتوب شادليق ائده‌رلر. قوغون قارپيز يئمك ده بير عادت كيمی مرسوم دور. قارپيز يئيه‌رلر كی گلن ايلی ساغلام ياشايالار. قوغون قارپيزدان باشقا فصلين يئميش‌لري، گولاب‌لی پشمك جويز حالواسی و ميلاخ‌دا مجلس‌لرينده اولار. بونا گؤره‌ده حالوا ساتان توكانلارين قاباغی اوقدر قالاباليق اولاركی ايي‌نه سالماقا يئر اولماز. جويز حالواسی عبارتدير دوشاب ايله جويز ايچيندن. دوشابی اوقدر قاينادار لاركی بركييه و صونرا اونا قند جوهری آرتيرارلاركی رنگی آغارا.

 

ادامه مطلب: آذربايجان دا چيلله گئجه ‌سي - شب یلدا در آذربايجان

تغيرات طول شب و روز در عرض سال در اروميه

تغيرات طول شب و روز در عرض سال در اروميه

هما نطوريكه همه ما در درس جغرافيا ياد گرفتيم طلوع آفتاب از شرق شروع شده و از جنوب عبور كرده و غروب آفتاب در غرب كره زمين اتفاق مى افتد. بالاترين زاويه تابش آفتاب در وسط روز مى باشد.

 

ادامه مطلب: تغيرات طول شب و روز در عرض سال در اروميه

سرود مدارس تورک اورمیه در حدود یک قرن پیش

سرود مدارس تورک اورمیه در حدود یک قرن پیش

من بیر تورکم دینیم جینسیم اولودور
سینم اؤزوم آتش ایله دولودور

اینسان اولان وطنی‌نین قولودور
تورک ائولادی ائوده دورماز گئد‌رم

 

يارادانین کیتابینی قالدیرتمام
وطنیمین بايراقینی آلدیرتمام

دوشمنیمی وطنیمه سالدیرتمام
تانری ائوی ویران قالماز گئد‌رم

 

بو تورپاقلار اجدادیمین اوجاغی
ائویم کؤيوم هپ بو يوردون بوجاغی

ایشته وطن ایشته تانری قوجاغی
آتا يوردون ائولاد پوزماز گئد‌رم

 

تانریم شاهید دوراجاقام سؤزومده
میللتیمین سئوگیلری اؤزومده

وطنیمدن باشقا شئي يوخ گؤزومده
يار ياتاقین دوشمن آلماز گئدرم

 

آغ کؤينغکله گؤز ياشیمی سیلرم
قارا داشلا پیچاغیمی بیلرم

وطنیم چون اوجالیقلار دیلرم
بو دونيادا کیمسه قالماز گئد‌رم

از آقای محسن 

 

 

برگزاری جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی در ارومیه

برگزاری جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی در ارومیه

 

ارومیه خبرگزاری مهر: مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی از برگزاری ششمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به زیان ترکی آذری طی مهرماه امسال همزمان با دهه کرامت به مدت دو روز به میزبانی ارومیه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمدباقر کریمی صبح سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه این جشنواره 14 و 15 مهر به میزبانی ارومیه برگزاری می شود، افزود: این جشنواره با هدف ترویج فرهنگ رضوی، گسترش فعالیت های فرهنگی، هنری و مذهبی مرتبط یا سیره ائمه معصومین (ع) به ویژه امام رضا (ع) و گرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار برتر فرهنگی و هنری و کمک به انتشار این آثار برگزار می شود.

ادامه مطلب: برگزاری جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی در ارومیه

فرق میان ارومیه و قم چیست؟

 

فرق میان ارومیه و قم چیست؟

 

مخالفت مجلس با طرح انتقال آب

 

در حالی که طی دوسال اخیر با دستور مستقیم آیت الله خامنه ای، محمود احمدی نژاد و هماهنگی  مجلس، دو پروژه بزرگ انتقال آب از استان خوزستان و تهران به استان قم توسط سپاه پاسداران انجام شده است، روز گذشته اعضای مجلس هشتم بی توجه به هشدار فعالان محیط زیست با طرح دوفوریتی انتقال آب از استان همسایه برای نجات دریاچه ارومیه که درحال نابودی کامل است، مخالفت کردند.

 

ادامه مطلب: فرق میان ارومیه و قم چیست؟

دلمه برگ مو در پايتخت انگور ايران

دلمه برگ مو در پايتخت انگور ايران

اگر در مرداد و شهريور مي‌خواهيد به سفر برويد و برايتان آب و هوا و خورد و خوراك هم هنگام سفر مهم است، پيشنهاد ما در اين صفحه را بخوانيد و بساط سفر را رو به راه كنيد.

كجا؟

 

ادامه مطلب: دلمه برگ مو در پايتخت انگور ايران

خشک شدن با ارزش ترین دریاچه ارومیه

در تعجبم از مردمی که برای جلوگیری از تغییر اسم خلیج فارس به خلیج عرب از هیچ کوششی دریغ نمی کنند (آفرین بر غیرتتون) در حالی از خشک شدن با ارزش ترین دریاچه داخلی کشورشون بی خبرند.

حالا که خلیج فارس در گوگل به همت شما تغیر اسم داد بهتر بدونید که دریاچه ارومیه با وجود داشتن ویژگی های زیر در حال خشک شدن ...

1) دریاچه ارومیه «دومين درياچه شور جهان»، «بزرگترين زيستگاه طبيعي آرتميا»، «بيستمين درياچه بزرگ جهان»، «شورترين درياچه جهان كه حيات در آن جريان دارد» و«بزرگترين درياچه داخلي ايران»

ادامه مطلب: خشک شدن با ارزش ترین دریاچه ارومیه

ميانگذر درياچه اروميه

درياچه اروميه باعمق متوسط حدود 6 متر در منطقه کوهستانی شمالغرب ايران و بين مراكز دو استان آذربايجان غربی و شرقی (اروميه و تبريز) قرار گرفته است. ضرورت کاهش فاصله دو شهر اروميه و تبريز و گذر از طريق درياچه منجر به تعريف پروژه احداث ميانگذر به عنوان يک پروژه ملی توسط وزارت راه و ترابری گرديد.پس از انتخاب پيمانكار  EPC (طرح و ساخت)، از ايرمكو در مقام مشاور كارفرما برای راهبری، نظارت و تحويل خدمات مراحل مهندسی، تدارك و ساخت پروژه دعوت به كار شد.

ادامه مطلب: ميانگذر درياچه اروميه