ميانگذر درياچه اروميه

 

پروژه در سه بخش اصلی پل ميانگذر، پل آبگذر و حفاظت و بهسازی خاكريز آغاز به كار نمود. انجام بی‌وقفه مراحل مهندسی، تدارك و ساخت پل ميانگذر برای برقراری عبور و مهندسی پل آبگذر و خاكريز تا تحويل و تأييد مهندسی تفصيلی، به منظور ايجاد مبانی مهندسی دقيق برای فعاليت‌های آتی موضوع پيمان پروژه بودند. در مرحله مهندسی نظارت عاليه و تحويل خدمات مراحل مطالعات، مهندسی پايه و تفصيلی و مهندسی ساخت انجام شده توس پيمانكار برعهده ايرمكو قرار گرفت كه بررسی و نهايی‌سازی مدارك توليدی توسط پيمانكار، با تجهيز گروه كارشناسی در ايران و دانمارك انجام می‌گردد. با تصويب مهندسی پايه پل ميانگذر، طرح پلی با عرشه فلزی- بتنی با دو مسير مجزای رفت و برگشت خودرو هر كدام با دو باند و مسير عبور راه‌آهن در بين دو مسير خودرو برای ادامه پروژه نهايی گرديد.

اين پل در دريا بر روی پايه‌هايی مستقر بر روی 18 كيسون قرار می‌گيرد كه با شمع‌های فولادي عمودی و مايل (جمعاً به طول 35 كيلومتر و وزن 12 هزار تن) به بستر درياچه متصل می‌شوند و دو انتهای آن نيز بر روی دو كوله بتنی كه بر روی شمع‌های فولادی بنا گرديده‌اند قرار می‌گيرد. عرض دهانه‌های ميانگذر 55، 70 و در دهانه ميانی 100 متر است. در مراحل تدارك و ساخت نيز نظارت بر فعاليت‌های پيمانكار با تجهيز گروه نظارت و راهبری در كارگاه پروژه و ايرمكو تهران انجام‌ می‌پذيرد تدارك قريب به 14هزار تن شمع فولادی، 12 هزار تن آرماتور ساده و ضدزنگ، 16هزار تن ورق فولادی با ضخامت‌های مختلف و بسياری اقلام ديگر عموماً با منشاء خارجی در مدت اجرای پروژه صورت گرفته است. كيسون‌هايی بتنی كه پايه‌های بتنی پل بر روی آن بنا می‌شوند در خشكی ساخته شده و پس از آب‌اندازی در محل خود با شمع‌های فولادی نصب می‌گردند.پس از پايان عمليات ساخت پايه‌ها، قطعات فولادی عرشه كه در اروميه و تبريز ساخته می‌شوند به كارگاه حمل شده و با استفاده از سيستم جكينگ بر روی ريل بر روی پايه ها نصب می‌شوند. قوس ميانی نيز بر روی بارج به ميان درياچه حمل شده و با جك‌های كابلی بر روی پايه‌های پل استقرار می‌يابند. در آخرين مرحله نيز عرشه بتن‌ريزی گرديده و با انجام عمليات تكميلی همچون آسفالت، نصب علايم و روشنايی پل آماده عبور خواهد شد.

 

خاک ریزی این میانگذر بعد از انقلاب ۱۳۵۷ شروع شد. حالا بعد از چندین سال از شروع احداث پل میانگذر گذشته و موفق شدند یک باند پل را در اوایل ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) برای وسایل نقلیه سبک و باند دوم در سال ۱۳۸۹  (۲۰۱۰) به بهره برداری برسانند.

 


كارفرما: وزارت راه و ترابری مجری طرح شهيد كلانتری خدمات:مشاور كارفرما نظارت بر عمليات ساخت مشخصات ميانگذر:

طول كل: 1744متر

عرض كل: 7 /26 متر

حداكثر ارتفاع از سطح درياچه: 12متر

تعداد دهانه‌های پل: 19

دهانه طول قوس ميانی: 100 متر

عرض پل: 27/5 متر دوره اجرا: 1381-1386

 

 

 

 

مناقشه قره باغ

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مناقشه قره باغ

 garabagh map


سلام به همشهریان و هموطنان عزیز.

بعد از شروع حمله ارتش جمهوری آذربایجان برای آزاد سازی مناطق اشغال شده قره باغ از طرف دولت ارمنستان بحث داغی در فضاهای مجازی ایران شروع شده و نظرات عجیب غریبی به چشم می خورد.

در رابطه با این موضوع انگار یک عده‌ای از هموطنان صورت مسئله را فراموش کرده و به حاشیه کشانده شدند.
اینجاست که باید به نکات لازم اشاره کرده و موضوع را کمی بیشتر روشن‌تر بکنیم.

در بین جمهوری های شوروی سابق تنها ارمنستان بود که بعد از فروپاشی شوروی و خلع قدرت با توپ و تفنگ مردم آذربایجان را در این مناطق با قتل عام بیرون کرده و اشغال کردند. بطوری که از طرف سازمان ملل و کشورهای جهان هم آشغال این اراضی آذربایجان از طرف ارمنستان تأیید و محکوم شد.

حال حدود ۳۰ سال از این دوران اشغال می گذرد و تمامی اقدام ها با خواهش و تمنا هم بجایی نرسید و ارمنستان خارج نشد بلکه بمرور از سایر نقاط ارمنستان مردم را به این منطقه انتقال دادند تا مقاومت نشان بدهند.

درست بعد از انقلاب و آشفتگی در ایران وقتی صدام حسین خاک وطن و سرزمین مان ایران حمله اراضی زیادی را اشغال کرد وظیفه تک تک ایرانی ها نبود که پا به پای هم اشغالگران را بیرون کردند؟

حال میگن که بیشتر مردم قره باغ ارمنی هستند. آیا این دلیل بر این می شود که از خاک وطن گذشت؟

ساده بگویم بیشتر هموطنان ما خوزستان عرب زبان هستند و حال اگر اینها قیام کنند که می خواهیم به خاک عراق بپیوندیم و انوقع قبول دارین که به عراق تحویل بدهیم؟

حالا در این قضیه هموطنان ترک آذری از روی احساسات برادری و هم قونی طرف داری از آزاد سازی قره باغ کرده‌اند، انتظار دارید طرفداری ارمنستان باشند؟

ای مردم آگاه باشید که در این فرصت عده ای فرصت طلب دنبال آشوب ، به هم زدن میان قومهای موجود در ایران هستند و جنگ داخلی بی اندازند و کلی شعارهای بی رطب و توهین امیز بر علیه همدیگر درست کرده و براه انداختند.

ما همه عاشق سرزمین پهن آور زیبا و تاریخی ایران هستیم. هیچ موقع دنبال تجزیه نیستیم و نخواهیم بود. کشور ما بزرگ و هر گوشه کنارش خلق های مختلف با آب و هوای مختلف زیبایی خود را دارد.

هزاران سال در کنار هم با صفا و صمیمیت زندگی کرده ایم. جوی درست شده تا درخواست حق و حقوق فرهنگی و زبان مادری بکنی زود برچسب تجزیه طلب و جدایی طلب .... بروی آدم می چسبانند.

فراموش نکنید که هر چه بلایی در طول ۲۰۰ سال اخیر کشیده ایم از روسیه بوده است. این روسیه بود که سرزمین ما را ب مرور زمان از قسمت شمال تکه پاره کرده و از ما جدا ساخت.

اگر از بزرگان خود آنهایی که بالای ۸۰ سال دارند همه شان از دوران « جلولوخ» بپرسید و در کتابها هم آمده که ارامنه ها به کمک و حمایت روس‌ها قسمت شمالی استان آذربایجان غربی ( اورمیه، سلماس، خوی، ماکو ...) اشغال کرده، به زن و بچه های مردم تجاوز و دار و ندارشان را غارت کردند که ترکیه عثمانی ما از دست آنها نجات داد.

در یک دوره دیگر باز هم روس ها کوردهای منطقه را مسلح کرده و با رهبری سیمتکو مردم شهر اورمیه و اطراف آن قتل عام و غارت کردند که توضیح بیشتر لازم نیست.

تنها راه حل اساسی برای حفظ آرامش و صلح در منطقه قفقاز که متشکل از خلق و قومهای مختلفی می باشد باید به خط و مرزهای بین الملی که در زمان تاسیس این کشورها تعیین شده احترام بگذارند و قبول کنند. در این صورت می توانند مابین هم فعالیت های تجاری، گردش گری راه انداخته و در صفا و صمیمیت زندگی کنند. حتی شرایط را مناسب کرده که مردم اگر تمایل به مهاجرت بین کشورهای موجود را داشته باشند.

زنده باد ایران
زنده باد مردم ایران