بنای مدرسه هدایت

سر در ورودی ساختمان اصلی مدرسه با طاقهای هلالی شكل در دو جبهه با رعایت قرینه سازی به سالن اصلی متصل می شود . و نمای شمالی ساختمان با ایوان كم عمق با ستونها و قوسهای نیم برجسته مزین به آجرهای لعابدار فیروزه ای رنگ شده اند . پیشانی ایوان با كاشی های هفت رنگ تزئین شده كه متاسفانه اكثر آنها از بین رفته است و اندكی از آنها با نقش گل و بته باقی مانده است . تالار اصلی مدرسه در دو جبهه نمای شمالی و جنوبی دارای ارسی های عظیمی است كه با شیشه های رنگی تزئین شده است.

مرحوم حاج محمد صحت ایگدیر فوق لیسانس رشتهٔ دبیری‌ از دانشگاه تهران بانی‌ و بنیا نگذر دبیرستان هدایت بودند. این بنا‌در سال ۱۳۴۵ واحد مسکونی بود و یک سال بعد به همت مرحوم دبیرستان هدایت نام گرفت و یکی‌از بهترین مدارس زمان شد.

تا اینکه ده‌سال بعد درسال ۱۳۵۶ این مدرسه نو پایه به دو قسمت تبدیل شد. قسمت نوساز چند سالی ‌بعنوان مدرسه راهنمائی دخترانه و قسمت قدیمی آن بعنوان واحد مسکونی مورد استفاده قرار گرفت .

تا اینکه اوایل ۱۳۸۰ اداره میراث فرهنگی با بدست گرفتن این بنا ‌و مرمت و بازسازی آن بعنوان یادگاری از معماری قدیم در اختیار عموم قرار گرفت.

 قطعه فیلم :

 

 

                 

         Hedayat-old          

 

{google_map}37.551010,45.070510{/google_map}      

 

{edocs}/images/stories/Artikkel_pictures/hedayat-iranzamin-1382.pdf,600,600{/edocs}

{phocapdf}/images/stories/Artikkel_pictures/hedayat-iranzamin-1382.pdf{/phocapdf}

{google_docs}/images/stories/Artikkel_pictures/hedayat-iranzamin-1382.pdf{/google_docs}

 

آقای حسن انزلی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

جناب آقای حسن انزلی یکی از مشاهیر آذربایجانغربی می باشد که آخرین کتاب ایشان  به نام ارومیه در گذرزمان می باشد و اثر جاویدان  و بسیاربا ارزش بشمار می آید.

این کتاب ثمره مطالعات و تجربیات و تلاشهای استاد  جهت زنده نگه داشتن تاریخ سرزمین اجدادی مان هست.  مطا لعه این کتاب نزدیک به 800 صفحه ای را برای همه مشتاقان تاریخچه ارومیه توصیه میشود.

با مطالعه  این کتاب با مشاهیر دیگری از سرزمین مان آشنا خواهید شد و مولف سعی کرده به بهترین نحو  ممکن آنها را بشناساند.

زندگی نامه مولف در جلد کتاب < ارومیه در گذرزمان > به شرح زیر می باشد.

 

Gozare-zaman-1            Hasan-Anzali

مولف حسن انزلی فرزند معصوم در سال 1303 در روستای قره باغ از توابع سلماس متولد شد.

 

گواهی ششم ابتدایی را در مدرسه اردشیر شاهپور گرفت و در 1321 به استخدام فرهنگ در امد. او تک معلم همان روستای محل تولد خود شد.از ان تاریخ تا 1329 با تلاش وی مدرسه روستا تبدیل به مدرسه شش کلاسه گردید.

پس از اخذ دیپلم با درجه ستوانی در هنگ 9 پیاده لشگر 64 اورمیه خدمت سربازی خود را سپری کرد.سپس به خدمت اموزش و پرورش بازگشت ودر سال 1332 به تبریز منتقل و ضمن تدریس و مدیریت در دبستان تربیت دوره دانشکده زبان و ادبیات فارسی را به پایان رساند.در سال 1335 دوباره به اورمیه برگشت ودر دبیرستان ها و دانشسر اها و تربیت معلم به تدریس پرداخت.

 

پس از بازنشستگی در سال 1352 تا سال 1357 در مدارس ملی تدریس و از سال 1364 تا 1370 در دانشگاه پیام نور ادبیات فارسی را تدریس کرد.بعد از بازنشستگی و فراغت خاطر کتب زیر را تدوین و منتشر نمود:

1-راهنمای درست نوشتن و درست خواندن

2-دستور زبان فارسی (چاپ چهارم)

3-روش نگارش(راهنمای انشاء)

4-راه زندگی(اداب معاشرت)

5-اموزش گام به گام انشاء

6-معلمی در سنگلاخ زندگی

7- ارومیه در گذرزمان

مکان ها در گذر مداوم زمان بسته به موقعیت جغرافیایی خود حوادث پیشامد ها و رویدادهای فراوانی را شاهد بوده اند که بعضی از این مکان ها بیشتر با رخداد ها و حوادث نیکو و خوشایند مواجه بوده و سوانح تلخ ودردناک کمتر دیده اند .

بالعکس برخی از این مناطق به علل غیبی و عینی فراوان اگر نگوییم همیشه بلکه بیشتر این گذر زمان را با حوادث تلخ رخداد های ناگوار و مصایب فراوان سپری کرده و این وقایع تلخ و جانگزا را در زمان های مختلف بر ساکنان خود تحمیل کرده اند.اذربایجان به طور اعم و شهر اورمیه به طور اخص از جمله این مکان های فراوان بلا دیده و مصیبت کشیده ای هستند که تاریخ شان مالامال از ناگواری ها تلخی ها و نامردی ها بوده و مردم ان بیشتر ایام روزگار را با تلخی و اندوه و درد و رنج و زجر و ستم ستم کاران گذرانده اند.

 

 

وبلاگ قابل دسترسی است