فرق میان ارومیه و قم چیست؟

اعضای مجلس هشتم شوراي اسلامي با 94 راي مخالف و 57 راي موافق با دو فوريت طرح انتقال آب براي نجات درياچه اروميه از خشك شدن مخالفت كردندو نهايتا به كميسيون ارجاع شد تا بررسي‌هاي بيشتري در مفاد آن صورت گيرد. این درحالی بود که دو فوريت اين طرح به امضاي 66 نفر از نمايندگان رسيده بود.

 پیش از رای گیری درباره این طرح نادر قاضیپور نماینده ارومیه با اعلام اینکه "دریاچه ارومیه فقط مختص به این شهر نیست بلکه یک سرمایه ملی برای کل کشور است" اعلام کرد که "60 درصد آب این دریاچه شور به پایان رسیده است."

این عضو مجلس همچنین با هشدار نسبت به اینکه خشک شدن دریاچه ارومیه "سونامی نمک" به دنبال خواهد داشت، از نمایندگان خواست تا در این "عاقبت شوم" سهیم نشوند و به راهکارهای محیط زیستی برای کمک به حیات این دریاچه، جنبه قانونی ببخشند.

همچنین جواد جهانگیرزاده دیگر نماینده ارومیه در مجلس نیز از در پیش بودن سونامی نمک و باران های نمکی در آینده خبرداد و خطاب به اعضای مجلس گفت: "این بارانها تنها دامن آذربایجان را نمیگیرد و به دیگر شهرها نیز میرسد و حدود 13-14 میلیون نفر را آواره می کند. چنین جمعیتی را کجا میخواهید اسکان دهید؟"

با این حال اما رای مخالفان طرح بر موافقان آن چربید. نورالله حیدری دستنایی نماینده فارسان از مخالفان این طرح  درباره دلایل مخالفتش گفت:" چرا باید کل یک میلیارد تومان بودجه تخصیصی به مشکل غبارها و جریانهای آبی کشور، به دریاچه ارومیه پرداخت شود؟ چرا باید به ازای بهبود وضعیت یک نقطه کشور، دیگر بخشها را دچار مشکل کنیم؟ چطور میخواهید به انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه بپردازید؟ مگر مردم آن منطقه به این آب احتیاج ندارند؟"

بهر ترتیب مجلس درپایان اظهارات مخالفان و موافقان این طرح دو فوریتی رای گیری و با آن مخالفت کرد. البته محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس پس از اعلام نتيجه آراي اين طرح دو فوريتي گفت: "مخالفت مجلس با دو فوريت اين طرح به معناي مخالفت با اصل موضوع نيست بلكه مجلس مي‌خواهد كار كارشناسي انجام شود لذا اين طرح به صورت عادي در كميسيون بررسي خواهد شد و از مسئولان و كارشناسان دعوت مي‌شود تا در كميسيون بررسي‌هاي لازم را انجام دهند."

بنا برگزارش وبسایت رسمی مجلس در صورت تصويب نهايي اين طرح، وزارت نيرو موظف مي‌شد حداقل يك ميليارد متر مكعب آب را براي صيانت از درياچه اروميه از طريق پمپاژ از رودخانه سيلوه در پيرانشهر به درياچه اروميه و انتقال آب رودخانه ارس به درياچه اروميه از دو حوزه آذربايجان غربي و شرقي و اردبیل را فراهم کند.

دستور آقای خامنه ای برای انتقال آب به قم

 

اعضای مجلس اصولگرای هشتم در حالی با طرح انتقال آب از استان آذربایجان شرقی و اردبیل به دریاچه ارومیه مخالفت کردند که در طول دو سال گذشته طرح های انتقال آب با وسعت بسیار بزرگتر و مسیرهای طولانی تر در کشور، به ویژه برای انتقال آب به شهر مذهبی قم انجام شده است.

محمود احمدی نژاد 5 خردادماه سال جاری در آخرین سفر خود به استان قم طرح انتقال آب شیرین از استان لرستان به قم را افتتاح کرد.

وی در این مراسم به نقش و دستور آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده و گفته بود: "رهبر معظم انقلاب توجه ویژه‌ای به این پروژه داشتند و هنگامی که این پروژه که یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های خاورمیانه است در زمینه اعتبارات دچار مشکل شد، حضرت آیت الله خامنه‌ای دستور برداشت 230 میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی را برای تکمیل این پروژه دادند."

او همچنین تاکید کرده بود که "مقام معظم رهبری در سفر سال گذشته به قم تأکید بسیاری بر شیرین شدن آب قم در سال 1390 داشتند که خوشبختانه در نیمه دوم فروردین ماه سالجاری این امر مهم به وقوع پیوست."

 

 انتقال آب به استان قم آنگونه که اعلام شده از سرشاخه های رود دز در استانهای خوزستان و لرستان که فاصله بسیار زیادی با استان قم دارند صورت گرفته است. طول مسیر انتقال آب در این طرح بیش از 270 کیلومتر است که 180 کیلومتر این خط انتقال با لوله گذاری اجرا شده و ظرفیت انتقال آن در حال حاضر 2هزار و 500لیتر در ثانیه است که با بهره برداری کامل تا پایان سال آینده (91) به 10 برابر افزایش خواهد یافت.

 

برای اجرای این طرح انتقال آب 4 سد انحرافی چشمه سردار، دره لکو، دره دزدان و دره دایی ایجاد شد. این 4 سد با 4 تونل به یکدیگر پیوند خوردند و آب را به تونل بزرگ 36 هزار متری انوج به قمرود و سدهای گلپایگان و کوچری رساند و در حال حاضر از آنجا آب را به قم منتقل می‌کند.

 

همچنین جدای 230 میلیون یورویی که به گفته احمدی نژاد به دستور آیت الله خامنه ای برای اجرای این پروژه از حساب ذخیره ارزی برداشت شد، اعتبار این طرح بیش از یک هزار و صد میلیارد تومان و مصوب مجلس و دولت بود.

اجرای این پروژه با این بودجه عظیم برای شیرین کردن آب  قم که حوزه علمیه قم را در خود جای دارد بر عهده قرارگاه سازندگی قائم  وابسته به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه پاسداران بود و قرار داد آن در زمان وزارت پرویز فتاح وزیر سابق نیرو در دولت احمدی نژاد و جانشین فعلی قرارگاه خاتم الانبیاء میان سپاه و وزارت نیرو منعقد شده بود.

 

این البته تنها پروژه انتقال آب با حجم و بودجه بسیار سنگین توسط سپاه پاسداران نیست بلکه با تصویب دولت محمود احمدی نژاد و موافقت مجلس طرح  انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان نیز به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران واگذار شده است که اعتبارات این طرح نیز از صندوق توسعه و صندوق ذخیره ارزی تامین می شود.

 

جدای پروژه انتقال آب از سرشاخه های دز به قم که از استان خوزستان آغاز و استانهای لرستان و مرکزی را پشت سر گذاشته و آب را به قم سرازیر می کند در سال جاری نیز طرح انتقال آبهای سطحی تهران به قم در دستور کار قرار گرفت؛ پس از مدتی معاون برنامه ریزی استاندار قم در مراسم تجلیل از برتـرین های سومین جشنواره فرهنگی هنری آب صدای زندگی از پایان مطالعات طرح انتقال آب هـای سطحی از جنوب تهران به قم خبر داد و گفت: "این طرح امسال اجرایی خواهد شد."

 

حجت الاسلام محمدحسین موسی پور استاندار قم در تیرماه سال جاری در مورد دلیل انتقال آب تهران به قم گفته بود: "متأسفانه دشت مسیله به دلیل احداث سدهای مخزنی در بالادست رودخانه‌های قره‌چای و قمرود در سال‌های گذشته، به شوره‌زار تبدیل شده است. احیاء و بهبود بهره‌برداری از اراضی دشت مسیله و بهبود سفره‌های آب زیرزمینی با تغذیه مصنوعی دشت، موضوعی است که باید از سوی مسئولان امر با جدیت پیگیری شده و هرچه سریعتر با تأمین اعتبارات لازم به بهره‌برداری برسد."

محمد - ع (نویسنده: بهرام رفیعی  - مرداد 1390 )

ضرب المثلهاي مردم اروميه

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

برخي از ضرب المثلهاي مردم اروميه

1-چوريي آت دريايا ، باليق بولمسه ، خالق بولر.ترجمه: نان را بينداز به دريا ، اگر ماهي قدرش نداند ،خدا مي داند.

تقريبا مفهوم اين بيت سعدي:

تو نيكي مي كن و در دجله انداز                           كه ايزد در بيابانت دهد باز

 

2-چولمك دغير لانوب دواغين تا پوپ: ديزي چرخيده ، سر پوشش را يافته (در مواقعي گفته مي شود كه دو زوج يا دو رفيق همسان و همفكر باشند.)

3-ديل ياراسي ساغالماز: زخم زبان التيام پذير نيست.

4-هله ها راسين گورميسن؟ : حالا كجايش را ديدي؟.

5-دوس داشي يامان اولي :سنگ دوست سخت آزارنده است.

6-قولاخ آسان اوزسوزون ايشيدر:هر كه گوش وايسته حرف خود را ميشنود.

7-كور الله دان نه ايستر؟ايكي گوز، براي ايري بري دوز:كور از خدا چه مي خواهد؟

دو تا چشم يكي كج و يكي راست.

 

8-قاپوني باغلا ،قونشويا تهمت ورما: درت را ببند و همسايه ات را متهم نكن.

9-اوزي يخيلان آغلاماز : خود زمين خورده نمي گيرد.

10-الله بو الي او اله محتاج ايلمه سين:خدا اين دست را به دست محتاج نكند.                    

11-مين ميثقال گوزليقدان ، بير ميثقال بخت ياخچي در : از هزار مثقال زيبايي  يك مثقال شانس بهتر است .

12-چوريي طباقدا ، سويي كوزده ده گوروب : نان را در طبق و آب را در كورزه ديده، يعني ناز پرورده است

13-چوريي وير چوركيچه، بير چورك ده آرتيق وير : نان را به نانوا بده و يكي هم اضافه كن ، يعني ؛ كار را به كاردان بسپار و اضافه مزد بده.

 

14-آراندا بو غدادان اولدي باغداددا خرما دان : در آران از گندم محروم شد و در بغداد از خرما . يعني ؛ از اينجا رانده و از آنجا مانده.

  15- ايو داناسي اوكوز اولماز : گوساله خانه زاد  گاو نمي شه ، در مواردي گفته مي شود كه بچه هاي ناز پروردۀ خانه در بزرگسالگي بيكاره باشند .

16-ير برگ اولندا اوكوز اوكوز دن گورر اگر زمين شخم سخت باشد گاو ها تقصير را از همديگر مي بينند .

17-گوني  پاچادا ، سويي كوزه ده گوروب : آفتاب را در باج و آب را در كوزه ديده ، در مواردي گفته مي شود كه بچه هاي ناز پرورده  همه چيز را آماده ديده است .

18-فلان كس كولگلي دي :فلاني سايه دار است ، در مواردي گفته مي شود فلاني خير و دستگير درد مندان باشد .

19-قاني قاننان  يومازلار:خون را با خون نمي شويند ،در مواردي كه بخواهند در ميان دو طرفين دعوا اصلاح كنند .

20- هر نه سالسان آشيان او گلر قاشقيان : هر چه بريزي به آشت همان مي آيد به قاشقت ، در مفهوم ، از مكافات عمل غافل نشو .

21- ايلان هر يره ايري گتسه اوز يوواسنا دوز گدر : در مواردي گفته مي شود كه شخص كه شحص به نزديكانش نارو نزند و خيانت نكند .

 

ترجمه : مار به هر كجا كج برود به لانۀ خودش  راست مي رود .

22- قلش ياراسي گدر ، ديل ياراسي گتمز .: زخم شمشير بهبود مي يابد  اما زخم زبان التيام پذير نيست .

23- آجين دين ايماني اولماز :آدم گرسنه دين و ايمان سرش نمي شه .

24- توخون آجدان خبري اولماز : سير از گرسنه خبر ندارد.

25-گلين اوينيامير ،دير اوتاق ايريدي : عروس نمي تواند برقصد، مي گويد اتاق كج است .

 

 

26- چولمك ديغيلانيپ قاپاغينه تاپيپ : قابلمه غلت خورده و درب خودش را پيدا كرده. به مفهوم اينكه يك زوج و يا دو دوست مكمل.

27-كويله باليخ ايستينين گرك بليننن اشاغيسه سودا الا: هوس گوشت ماهى مستلزم بودن پايين تنه در اب.

28- تولكه بيردا دورت دوارله باغا گيرمز : روباه ديگر وارد باغ چهار ديوارى نمى شود.

 

29- خوروز يوخويده سحر آچيلميرده : بدون خروس سحر نمى شد.

30- تنبل تى بيرله الار : تنبل ها با فكرند. به اين مفهوم كه تنبل ها راه و حل هاى مختلف مى دهند كه از زير بار كار در بروند.

31- آج تويوخ يوخودا داره گورعر: مرغ گرسنه در خواب علوفه لذيذ مى بيند.

 

32- قيشدا بستان اكن چوخ اولار : خيلى ها در فصل زمستان بستان مى كارند.

33- تولكه تولكيه بويورور و تولكوده قويروغونا: روباه به روباه مى فرمايد و ان يكى روباه به دمش.

34- قونشونون ايشيغنا اومود اولان قارننيخدا قالار : به اميد نور همسايه بودن تو را در تاريكى مى گذارد.

 

35- قونشويا اومود اولان شامسيز قالار : به اميد همسايه باشيد بدون شام مى مانيد.

36- پيس قونشه آدامه هجات صاحابه الر : همسايه بد ادم را صاحب ابزار و وسيله مى كند.

37- قوناغ قوناغه ايستمز و اوصاحابه هيچ برينه : مهما ن از مهمان خوشش نمى آيد و صاحب خانه از هيچ كدام.

 

38- آغانين ماله چيخاندا نوكرين جانه چيخار: نوكره جون مى كنه اگر ارباب اموالى را از دست بدهد.