حجت الاسلام حسني

حجت الاسلام حسني امام جمعه اروميه

حجت الاسلام غلامرضا حسني :

نه تنها در استان آذربايجان غربى بلكه در تمامى ايران كمتر كسى هستند كه اسم آقاى حسنى معروف به ملا حسنى به گوششان نرسيده باشد. حالا به جاست كه خلاصه اى از بيوگرافى أيشان رادر زير مشاهير شهر اروميه بگنجاند .

آقای غلامرضا حسنی بزرگ آباد ، در مرداد یا تیر 1306 در ارومیه ( روستای بزرگ آباد از مهال باراندوز ) به دنیا آمد، و پس از آن که پدرش را در دوازده سالگی از دست داد، با مادرش که نقش یک مربی دینی را در روستایشان بر عهده داشت، زندگی کرد. او پس از کلاس ششم به تحصیل علوم دینی پرداخت.

حجت الاسلام حسني

 

آقای حسنی در سال 1330 برای ادامه تحصیل به قم می آید. وی ادامه دروس سطح را نزد اساتید مبرز حوزه تمام می کند و از جمله در درس تفسیر علامه طباطبائی حاضر می شود. نزد دکتر مفتح هم منظومه ملا هادی سبزواری را می خواند.

آقای حسنی پس از این تحصیلات به وطن خود باز می گردد تا آنچنان که خود می گوید در خدمت مردم باشد و با آنها.
در سال 1338 موفق می شود تا دفتر ازدواج و طلاق بگیرد تا به نابسامانی هایی که در این زمینه برای مردم و جود داشت خاتمه بدهد.
آقای حسنی در دور اول انتخابات مجلس از ارومیه کاندیدا شده و وارد مجلس شد و به کمیسیون دفاع رفت.

آقای  حسنی نمایندهٔ دور اول مجلس شورای اسلامی بوده‌است. با ۷۷/۹ درصد آرا دور دوم از ارومیه انتخاب شد.
أيشان بعد از انقلاب اسلامى ايران نماينده ولايت فقيه و امام جمعه اروميه مى باشد.

مديركل سازمان ميراث فرهنگي استان آذربايجان‌غربى در سال ١٣٨٨ پرونده ثبت معنوي حجت‌الاسلام غلامرضا حسنى امام جمعه اروميه را براى ثبت در ليست آثار معنوى كشور به سازمان ميراث فرهنگي فرستاد و بعدا به ثبت رسيد.
(تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 1384)

امام جمعه ارومیه اقای حسنی به علت کهولت سنی تغییر پیدا کرد و  جناب حجت الاسلام دکتر مهدی قریشی از طرف رهبری در دی ماه سال ۱۳۹۲ منتخب شد.

آقایغلامرضا حسنی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۹۱ سالگی در اروميه درگذشتند.  

hasani- 1392

 

Loading