garabagh map

مناقشه قره باغ

مناقشه قره باغ

سلام به همشهریان و هموطنان عزیز.

بعد از شروع حمله ارتش جمهوری آذربایجان برای آزاد سازی مناطق اشغال شده قره باغ از طرف دولت ارمنستان بحث داغی در فضاهای مجازی ایران شروع شده و نظرات عجیب غریبی به چشم می خورد.

در رابطه با این موضوع انگار یک عده‌ای از هموطنان صورت مسئله را فراموش کرده و به حاشیه کشانده شدند.
اینجاست که باید به نکات لازم اشاره کرده و موضوع را کمی بیشتر روشن‌تر بکنیم.

garabagh map

در بین جمهوری های شوروی سابق تنها ارمنستان بود که بعد از فروپاشی شوروی و خلع قدرت با توپ و تفنگ مردم آذربایجان را در این مناطق با قتل عام بیرون کرده و اشغال کردند. بطوری که از طرف سازمان ملل و کشورهای جهان هم آشغال این اراضی آذربایجان از طرف ارمنستان تأیید و محکوم شد.

حال حدود ۳۰ سال از این دوران اشغال می گذرد و تمامی اقدام ها با خواهش و تمنا هم بجایی نرسید و ارمنستان خارج نشد بلکه بمرور از سایر نقاط ارمنستان مردم را به این منطقه انتقال دادند تا مقاومت نشان بدهند.

درست بعد از انقلاب و آشفتگی در ایران وقتی صدام حسین خاک وطن و سرزمین مان ایران حمله اراضی زیادی را اشغال کرد وظیفه تک تک ایرانی ها نبود که پا به پای هم اشغالگران را بیرون کردند؟

حال میگن که بیشتر مردم قره باغ ارمنی هستند. آیا این دلیل بر این می شود که از خاک وطن گذشت؟

ساده بگویم بیشتر هموطنان ما خوزستان عرب زبان هستند و حال اگر اینها قیام کنند که می خواهیم به خاک عراق بپیوندیم و انوقع قبول دارین که به عراق تحویل بدهیم؟

حالا در این قضیه هموطنان ترک آذری از روی احساسات برادری و هم قونی طرف داری از آزاد سازی قره باغ کرده‌اند، انتظار دارید طرفداری ارمنستان باشند؟

ای مردم آگاه باشید که در این فرصت عده ای فرصت طلب دنبال آشوب ، به هم زدن میان قومهای موجود در ایران هستند و جنگ داخلی بی اندازند و کلی شعارهای بی رطب و توهین امیز بر علیه همدیگر درست کرده و براه انداختند.

ما همه عاشق سرزمین پهن آور زیبا و تاریخی ایران هستیم. هیچ موقع دنبال تجزیه نیستیم و نخواهیم بود. کشور ما بزرگ و هر گوشه کنارش خلق های مختلف با آب و هوای مختلف زیبایی خود را دارد.

هزاران سال در کنار هم با صفا و صمیمیت زندگی کرده ایم. جوی درست شده تا درخواست حق و حقوق فرهنگی و زبان مادری بکنی زود برچسب تجزیه طلب و جدایی طلب …. بروی آدم می چسبانند.

فراموش نکنید که هر چه بلایی در طول ۲۰۰ سال اخیر کشیده ایم از روسیه بوده است. این روسیه بود که سرزمین ما را ب مرور زمان از قسمت شمال تکه پاره کرده و از ما جدا ساخت.

اگر از بزرگان خود آنهایی که بالای ۸۰ سال دارند همه شان از دوران « جلولوخ» بپرسید و در کتابها هم آمده که ارامنه ها به کمک و حمایت روس‌ها قسمت شمالی استان آذربایجان غربی ( اورمیه، سلماس، خوی، ماکو …) اشغال کرده، به زن و بچه های مردم تجاوز و دار و ندارشان را غارت کردند که ترکیه عثمانی ما از دست آنها نجات داد.

در یک دوره دیگر باز هم روس ها کوردهای منطقه را مسلح کرده و با رهبری سیمتکو مردم شهر اورمیه و اطراف آن قتل عام و غارت کردند که توضیح بیشتر لازم نیست.

تنها راه حل اساسی برای حفظ آرامش و صلح در منطقه قفقاز که متشکل از خلق و قومهای مختلفی می باشد باید به خط و مرزهای بین الملی که در زمان تاسیس این کشورها تعیین شده احترام بگذارند و قبول کنند. در این صورت می توانند مابین هم فعالیت های تجاری، گردش گری راه انداخته و در صفا و صمیمیت زندگی کنند. حتی شرایط را مناسب کرده که مردم اگر تمایل به مهاجرت بین کشورهای موجود را داشته باشند.

زنده باد ایران
زنده باد مردم ایران

Loading