سوغاتی ها

 

سوغاتیهای معروف ارومیه:

 نقل بیدمشك و حلوای گردو و حلوای هویج را میتوان از جمله مشهورترین سوغاتیهای ارومیه نام برد

و علاوه بر عرق بیدمشك عرق بادرنجبو برای خوشبو و خوش طعم كردن شربت های گوناگون مورد مصرف قرار می گیرد که از شهرت بسزائی برخوردار است.

   

   

 

 

این هم یک قطعه فیلم کوتاهی از تولید نقل در ارومیه

دوشاب (شیره ٔ انگور)

موارد استفاده دشاب: حلوا – سوجوق – باسلوخ – قایقاناخ به فارسی خاگینه – قاتیخ دوشاب یعنی برای صبحانه دشاب را با نان همراه ماست خورده میشود.

دوشاب

           

 

دشاب چگونه تهیه میشود: ابتدا انگور را در زیر پا در حوزچه ای به نام چَرَز له کرده سپس اب انگور را در ظروف بزرگ سفالی به اسم تاغار ریخته میشود.

taghar

تفاله انگور در دستگاه پرس به اسم مَنگَنه پرس شده تا همه آب انگور گرفته شود. سپس خاک مخصوص خشک شده که معروف به دشاب تورپاغه است به تاغار اضافه کرده و به هم زده می شود.

 

 

فردای آنروز آب انگور صاف و زلال شده و تمامی ناصافی ها ته  نشین می شود. آب انگور صاف شده را تشت های بزرگ مسی به قطر بیش از یک متر و به عمق سی تا چهل سانتی متر به نام تیان ریخته و می جوشانند.

به محص جوش کردن کف زیادی به روی می آید که باید جمع شده و دور ریخته شود. بعد از دو سه ساعت جوش ملایم مقدار زیادی از آب تبخیر شده و بین یک چهارم تا یک سوم باقی مانده که دیگر دشاب حاضر به برداشت می باشد.

لازم به یادآوری که از تفاله انگور سرکه درست میکنند.

بیدمشک :

 خواص بیدمشک گیاهی است از نژاد بید که اندازه آن از بید معمولی کوچکتر بوده،سنبله های آن دارای اسانس معطر است.گلهای این گیاه در شمال ایران،اصفهان،کرمان آذربایجان و شیراز می روید .


به گزارش خبرنگار سلامت نیوز،اسانس یا عرق بیدمشک علاوه بر خواص درمانی برای معطر کردن شربتها نیز به کار می رود.
بید مشک گیاهی ملین و تقویت کننده قلب ،اعصاب و محرک قوای جنسی است.این گیاه داروئی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می دهد. جوشانده برگ یا پوست درخت بیدمشک سبب دفع انگلها و کرمهای معده و روده می شود.

بیدمشک تقویت کننده دستگاه عصبی بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام می کند.همچنین عرق بیدمشک آرام بخش و خواب آور است،جوشانده گل بیدمشک همراه با شکر، ناراحتی های عصبی،افسردگی ،دردهای عصبی و روماتیسمی را بهبود می بخشد.

عرق بیدمشک مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و همچنین باعث کاهش تب شده و خاصیت تب بری دارد. 

bidmish-aragh

           

Loading